Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Odcinek 9.

Premiera: czwartek 21 maja 2009 r., godz. 14.00, TVP Program 1 

Autor: Katarzyna Kawecka

Tytuł naszego filmu to precyzyjny opis tego czym była Syrenka - pierwsze i jedyne całkowicie polskie auto. Do jej budowy użyto motopompy strażackiej.

Syrenka była przedmiotem żartów i drwin. Anegdota głosi, że dyrekcja fabryki planowała pierwotnie produkcję maszynek do mięsa. Zamiast maszynek powstała jednak Syrenka. Mimo to auto do dziś ma całkiem liczną rzeszę zwolenników, którzy wspominają je z wielkim sentymentem.

Gdy konstruowano Syrenkę, Władysław Gomułka ówczesny szef partii komunistycznej zapowiedział, że będzie to luksusowy samochód, niemal "polski mercedes". Trudno w to uwierzyć, ale Syrenka startowała nawet w wielkich rajdach europejskich. Budziła tam najwyższe zdumienie: nie dlatego, że bierze udział w wyścigach, ale dlatego, że w ogóle jeździ.

 

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Poster - zagadki tamtych lat

W każdym odcinku bawimy i straszymy. Odsłaniamy kulisy PRL. Ale nikomu nie narzucamy co ma myśleć o tamtej epoce: co było złe, a co dobre. Robimy filmy dokumentalne dla ludzi myślących, którzy sami wyciągną wnioski jaki był naprawdę PRL.

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Odcinek 2.

Premiera: czwartek 29 stycznia 2009 r., godz. 14.00, TVP Program 1 

Autor: Szymon Krawczyk

Dokument ujawniający kulisy najsłynniejszego w PRL napadu na bank. Dokonano go tuż przed Wigilią w 1964 roku w samym centrum Warszawy. Dwóch uzbrojonych bandytów ostrzelało konwój z pieniędzmi podjeżdżający pod Bank pod Orłami przy ul. Jasnej w Warszawie. Zastrzelili milicjanta ochraniającego konwój i ukradli worek z pieniędzmi – było w nim 1 mln 300 tys. zł. Napastników nie udało się schwytać mimo zakrojonego na szeroką skalę śledztwa. Nieudolność milicji czy coś więcej? Po latach na jaw wychodzą nowe, nieznane fakty. Czy napadu dokonali ludzie związani z ówczesną Służbą Bezpieczeństwa?  Co kryją akta odnalezione w Instytucie Pamięci Narodowej?

Zdjęcia z planu inscenizacji: Wojtek Nehyba

  

 

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Odcinek 1.

Premiera: czwartek 15 stycznia 2009 r., godz. 14.00, TVP Program 1 

Autor: Michał Matys

Cukier to pierwszy towar w PRL, na który wprowadzono kartki. Zrobiła to w 1976 roku ekipa Edwarda Gierka. Co było takiego szczególnego w cukrze, że wciąż go brakowało i czy było na niego większe zapotrzebowanie niż na mięso? Jaka jest tajemnica cukru?

Wyjaśnienie jest groteskowe. Polacy masowo wykupywali w PRL cukier, bo potrzebowali go do produkcji bimbru. W naszym filmie ze śmiertelną powagą opowiada o tym były premier Zbigniew Messner, który w 1985 roku odważył się zlikwidować kartki na cukier. Operacja powiodła się i cukier pojawił się w wystarczających ilościach w wolnej sprzedaży. Niestety dla Messnera próby reformowania PRL zakończyły się jego odwołaniem. Partii za bardzo to nie podobało się.

Czy jednak brak cukru można tłumaczyć wyłącznie masową produkcją bimbru? Są jeszcze inne równie groteskowe teorie. Przedstawiamy je w naszym dokumencie nakręconym w stylu godnym Stanisława Barei.

 

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Odcinek 4.

Premiera: czwartek 26 lutego 2009 r., godz. 14.00, TVP Program 1 

Autor: Michał Matys

W Łodzi krąży legenda o tym, jak w zakładach bawełnianych im. Juliana Marchlewskiego (obecna Manufaktura) włókniarki pokazały gołe tyłki premierowi PRL Piotrowi Jaroszewiczowi. Miało się to zdarzyć, gdy Jaroszewicz nakłaniał je do zakończenia strajku.

W naszym filmie opowiadamy o tym co naprawdę zdarzyło się w Łodzi w czasie strajku włókniarek w dniach 10-15 lutego 1971 roku. Jest to nieznany epilog Grudnia'70, który właściwie nie istnieje w świadomości zbiorowej Polaków. Może dlatego, że w czasie tego strajku nie było ofiar, a może dlatego, że był to strajk robotników, którego przebiegu nie spisywali na bieżąco inteligenci. Tymczasem bezsprzecznie jest to jedno z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski - jedyny strajk przed powstaniem Solidarności zakończony sukcesem.

Nasza opowieść jest pierwszym i jedynym dokumentem telewizyjnym o tamtych wydarzeniach. Edward Gierek nowy przywódca Partii nie przestraszył się stoczniowców, którzy protestowali na Wybrzeżu. Nie cofnął podwyżek cen żywności ogłoszonych przez jego poprzednika Władysława Gomułkę w grudniu 1970 roku. Gierek przestraszył się dopiero łódzkich prządek.

W filmie relacjonują to uczestnicy wydarzeń: Wojciech Lityński, przywódca strajku, dziś utrzymujący się z 900 zł emerytury, Józef Tejchma, późniejszy minister kultury, który znalazł się w delegacji rządowej oraz Irena Dryll, jedna z nielicznych dziennikarek obecnych w czasie negocjacji. Poza tym pokazujemy unikalne nagranie z wystąpieniem premiera Piotra Jaroszewicza do włókniarek.

Odpowiedź na to kto pokazał Jaroszewiczowi tyłek znajdziecie w filmie.