Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Odcinek 3.

Premiera: czwartek 12 lutego 2009 r., godz. 14.00, TVP Program 1

Autor: Rafał Pisera

Badylarzami nazywano w PRL podmiejskich ogrodników. Uważani byli wówczas za bogaczy. Jak to możliwe, że w PRL można było zbić fortunę na uprawie ogórków i pomidorów?

Oficjalna propaganda przedstawiała badylarzy jako krwiopijców, którzy bogacą się kosztem narodu. Ale w rzeczywistości stanowili enklawę wolnego rynku. 
Co prawda partia próbowała kontrolować także uprawę warzyw, ale zakończyło się to spektakularną klęską. Najbardziej groteskowym przedsięwzięciem była budowa najwyższej na świecie szklarni wieżowej. Powstała w 1968 roku w Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie. Była wysoka na ponad 50 metrów i miała dostarczać sałatę dla całego Górnego Śląska. Niestety, zamiast szkła do budowy szklarni użyto plastiku. Po kilku latach osiadły na nim zanieczyszczenia, i plastik nie przepuszczał światła słonecznego. Szklarnię trzeba było rozebrać, a uprawą sałaty dla Ślązaków ponownie zajęli się prywatni ogrodnicy.

Po upadku PRL dawni badylarze zaczęli prowadzić interesy w innych dziedzinach. Wiedzieli na czym polega wolny rynek i szybko dostosowali się do kapitalizmu. Dziś wielu z nich stało się prawdziwymi milionerami.