Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Odcinek 5.

Premiera: czwartek 26 marca 2009 r., godz. 14.00, TVP Program 1

Uwaga: Pierwotnie film miał być pokazany 12 marca, ale został zdjęty. Czyżby papier toaletowy i to co o nim opowiadamy było aż tak kontrowersyjne?

Autor: Piotr Lipiński

Dlaczego w większości krajów komunistycznych brakowało papieru toaletowego? Nikt nie potrafi rozwiązać tej zagadki. Jerzy Urban, w latach 80. rzecznik prasowy rządu PRL przyznaje w naszym filmie: - Papier toaletowy osmieszał nie tylko rząd PRL, ale cały system i komunizm.

Wyznanie Urbana traktujemy jako nasze osiągnięcie. Były rzecznik rządu uzasadniał bowiem w przeszłości wyższość socjalizmu nad kapitalizmem. Aż dziw, że obecnie tak łatwo dokonuje samokrytyki.

Problem papieru toaletowego może wydać się trywialny. Ale tak naprawdę papier był w PRL przedmiotem, o który toczyła się zażarta walka: ile papieru przeznaczyć dla Polaków ... do podcierania się, a ile na gazety i książki czyli po prostu na propagandę. Takie dylematy mogły mieć wyłącznie rządy w kraju, w którym istniała gospodarka centralnie planowana. Rządowi urzędnicy po długotrwałych bojach ustalili, że statystyczny Polak ma prawo zużyć rocznie siedem rolek papieru do podcierania. Stąd tytuł naszego dokumentu: Siedem rolek pożądania.