Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Odcinek 4.

Premiera: czwartek 26 lutego 2009 r., godz. 14.00, TVP Program 1 

Autor: Michał Matys

W Łodzi krąży legenda o tym, jak w zakładach bawełnianych im. Juliana Marchlewskiego (obecna Manufaktura) włókniarki pokazały gołe tyłki premierowi PRL Piotrowi Jaroszewiczowi. Miało się to zdarzyć, gdy Jaroszewicz nakłaniał je do zakończenia strajku.

W naszym filmie opowiadamy o tym co naprawdę zdarzyło się w Łodzi w czasie strajku włókniarek w dniach 10-15 lutego 1971 roku. Jest to nieznany epilog Grudnia'70, który właściwie nie istnieje w świadomości zbiorowej Polaków. Może dlatego, że w czasie tego strajku nie było ofiar, a może dlatego, że był to strajk robotników, którego przebiegu nie spisywali na bieżąco inteligenci. Tymczasem bezsprzecznie jest to jedno z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski - jedyny strajk przed powstaniem Solidarności zakończony sukcesem.

Nasza opowieść jest pierwszym i jedynym dokumentem telewizyjnym o tamtych wydarzeniach. Edward Gierek nowy przywódca Partii nie przestraszył się stoczniowców, którzy protestowali na Wybrzeżu. Nie cofnął podwyżek cen żywności ogłoszonych przez jego poprzednika Władysława Gomułkę w grudniu 1970 roku. Gierek przestraszył się dopiero łódzkich prządek.

W filmie relacjonują to uczestnicy wydarzeń: Wojciech Lityński, przywódca strajku, dziś utrzymujący się z 900 zł emerytury, Józef Tejchma, późniejszy minister kultury, który znalazł się w delegacji rządowej oraz Irena Dryll, jedna z nielicznych dziennikarek obecnych w czasie negocjacji. Poza tym pokazujemy unikalne nagranie z wystąpieniem premiera Piotra Jaroszewicza do włókniarek.

Odpowiedź na to kto pokazał Jaroszewiczowi tyłek znajdziecie w filmie.